Jaroměřsko > HistoriePochoutka ze Dvora na královském stole
Redakce, / 15.12.2021, Aktualizováno , Královédvorsko
Bývaly prý časy, kdy věnná města měla povinnost posílat královnám darem, co bylo u nich nejlepší. Z Mělníka víno, z Hradce bažanty... A ze Dvora mřenky. Opravdu byly tyto drobné rybky tím nejlepším, co mohl Dvůr nabídnout?
Světe, div se, ale mřenka (zvaná také grundle) byla ve středověku na váhu ceněna čtyřikrát víc než jiné druhy ryb. Na mnoha panstvích a církevních pozemcích se zakládaly mřínkové rybníčky.
Rybářská instrukce z roku 1628 praví: „Mřeně nasazovat, aby zůstali a dobře se třeli, jest třeba dáti pozor na plnej měsíc březen. Tehdáž je z hlatýře vzíti a nasaditi do rybníčka písečného. Item aby je z doleního rybníčka do horního anebo z hoření do doleního přivedl, tehdy vezmi trus holubí ten spálíc na prach setři a do vody tekoucí nasypej, tehdy všechny mřeni proti vodě po tom prášku půjdou a z doleního rybníka se vyzdvihnou. Aby se mřenky množily a rády držely, ovčí bobky neb lejna jim do rybníčka neb sádly házeti.“
Ale co recept, nejlépe nějaký starý, aby to chutnalo jako tenkrát? :-)
„Příprava grundlí je nevšední záležitost. Když řeknu, že je to smuteční obřad, je to málo. Grundle – mřenka – je při přípravě přítomna tělem i duší. Nezabíjí se, neodděluje hlava ani se nekuchá. Grundle se upravuje celá se vším všudy. Celá se smaží a celá se jí. ...
Na stole jsou připraveny tři mísy. V první hladká mouka, v druhé rozšlehaná vajíčka se solí a pepřem a špetkou rozemnutého yzopu a v třetí míse jemná strouhanka. Kuchař hrábne sítem do štoudve, nabere potřebné množství, pohoupá rybky, aby vytekla přebytečná voda a vyklopí síto do mouky. V mouce poskakují a samy sebe obalují. Potom je kuchař nabere do síta, vyklopí do rozšlehaného vajíčka s pepřem a solí a pak padají do strouhanky. Obalené rybky kuchař nabere do síta a spustí ho do horkého oleje. Když se síto vynoří, je z nich křupavá lahůdka.“
No, řekněte, nesbíhají se vám sliny?
Autor: Filip PýchaFoto: mrk.cz
Citace:
Rybářská instrukce pro panství frýdlantské z roku 1628 , XI. kapitola
Karel Sedláček - Recept na pravé podskalské smažené grundle