Na tísňovou linku zavolala v pátek 10. 4. před 3. hodinou ranní žena s tím, že její partner odešel ve čtvrtek odpoledne do podzemí josefovské pevnosti fotit netopýry a doposud se nevrátil. Existovalo podezření, že se mohlo muži něco stát, v chodbách hrozí i nebezpečí závalu.
Na místě spolupracovali hasiči se státní a městskou policií a povolali další důležité pomocníky – místní průvodce spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV. Byly utvořeny tři skupiny, které se vydaly na průzkum prostor pod pevností. V každé skupině byl průvodce a tři hasiči. Josefovské podzemí je velmi rozsáhlé, v chodbách není žádný signál a nefungují zde ani radiostanice, proto je komunikace během zásahu nemožná. Další skupiny dobrovolných hasičů a policistů prověřovaly, zda se osoba nenachází někde v okolí pevnosti.
Kolem 04:30 hod. byl muž nalezen v podzemí v pořádku. Spal zde ve spacáku a hlasy hasičů jej probudily. Akce byla ukončena až poté, co komplex chodeb opustily všechny průzkumné skupiny, poslední se dostala ven v 05:40 hod. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře, profesionální jednotka s lezeckým speciálem z Náchoda a dobrovolná jednotka z Jaroměře. Kvůli existenci nebezpečí závalu v podzemí vyjeli na místo i profesionální hasiči z královéhradecké centrální stanice, a to s technickým automobilem a technickým kontejnerem, kde mají hasiči prostředky pro stabilizaci zavalených prostor.
„Ačkoliv máme k dispozici mapy a pořádáme zde taktická cvičení, podzemní komplex pod pevností Josefov čítá desítky kilometrů chodeb a je natolik komplikovaný, že bez pomoci místních průvodců ze spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV bychom se jen těžko v chodbách orientovali. Velké poděkování tak patří členům Milanu Libichovi, Ondřeji Šubrtovi a Tomáši Vojtíškovi, kteří nám přišli uprostřed noci pomoci,“ řekl velitel stanice Jaroměř npor. Pavel Petiška.
Josefovské podzemí je velmi spletité a navíc se zde nachází hned několik volných vstupů. V případě zásahu v těchto prostorech spolupracuje HZS Královéhradeckého kraje s místními znalci terénu, zástupci spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV. Spolupráce složek IZS při takovém zásahu bývá předmětem taktických cvičení, poslední se uskutečnilo na podzim v roce 2017.
19.05.2025 - Nahlášena je výluka traťové koleje v úseku Hradce Králové hl.n. - Chlumec nad Cidlinou - Velký Osek (Kolín) - Poděbrady ve dnech 27. - 29. května 2025. Všechny vlaky včetně Krakonoše (Trutnov - Jaroměř - Praha) budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou dle výlukového jízdního řádu.
16.05.2025 - V sobotu 17. května si připomeneme 62. výročí vyhlášení Krkonošského národního parku, nejstaršího národního parku v České republice.
15.05.2025 - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční ve dnech 3. a 4. října 2025.
06.05.2025 - Na svátek dne 8. května se vztahuje zákaz prodeje v prostorách s prodejní plochou větší než 200 m². Výjimkou je prodej na autobusových a vlakových nádražích a letištích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních, lékárny a benzinové pumpy.