REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Jak nám sama ředitelka sdělila, strom byl od začátku překážkou při stavbě letní scény, s rostoucí korunou byl již tento stav neúnosný. „Byl krásný, ale na špatném místě. Koruny ostatních stromů, které překážely ve výhledy nebo stavbě podia, nebyl problém zespodu ořezat, ale v tomto případě jsme podali podnět i v souvislosti s koncepcí revitalizace tohoto náměstí, kterou má město rozpracovanou spolu s Ing. arch. Misíkem, autorem stávající podoby náměstí,“ dodala Kubcová.
Úřad musel povolení k pokácení vydat, ačkoli byl strom mladý a díky své velikosti zatím nepotřeboval rozhodnutí odboru životního prostředí (OŽP). „Strom byl vysázen v rámci náhradní výsadby zhruba před 10 lety, naše stanovisko tak bylo nutné. Bylo to těžké rozhodování, protože se jednalo skutečně o krásný strom. Na druhou stranu převážila potřeba letní scény a tedy kulturního vyžití nejen občanů města,“ vysvětlil postup Milan Šimek, vedoucí odboru OŽP.
Nedaleko dnes již bývalého stromu je již potřetí vysazen jehličnan a je zde také připravený v zemi zapuštěný stojan pro dovezený vánoční strom.
Koncepce využití Hankova náměstí se naposledy otevřela již při řešení vítězného návrhu prvního ročníku participativního rozpočtu (dále PaR) s názvem Dvorská oáza. Tehdy byl pan architekt Misík požádán o spolupráci. Ve 3. ročníku PaR bude o hlasy veřejnosti bojovat další návrh na Hankově náměstí, který dokonce s již rozpracovanou studií pana Misíka (včetně podia) počítá. Její součástí je odstranění vybrané zeleně, mezi kterou tento kaštan patřil.
V úterý 11. července se již na místě pokáceného stromu stavělo podium místní firmou Sound service pro večerní akci Královédvorského léta. Její majitel, Oldřich Skalický, nám sám potvrdil, že letní scénu zde řeší již několik let a tento strom překážel čím dál více. Další překážkou je dle jeho slov i sloup veřejného osvětlení.
Studie pana Misíka (zdroj: PAR.mudk.cz)
Co to je Participativní rozpočet?
Participativní rozpočet je inovativní způsob hospodaření s veřejnými financemi. Radnice vyhradí část peněz pro projekty, které iniciují sami občané. Právě oni totiž nejlépe vědí, co je v jejich okolí potřeba zlepšit. O projektech společně hlasují a ty vítězné obec realizuje.
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |