Vyhledej
Nejčtenější články
Jaroměřsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Zemřel Antonín Burdych

Redakce / 13.11.2024, Dvůr Králové nad Labem
Antonín Burdych (nar. 1934), poslední očitý svědek tragických válečných událostí na Končinách u Červeného Kostelce v roce 1942, zemřel 12. listopadu 2024 ve Rtyni v Podkrkonoší. Odešel statečný člověk, který za heydrichiády v roce 1942 přišel o téměř celou rodinu.


Tehdy osmiletému Toníkovi Burdychovi zavraždili nacisté za ukrývání radisty Jiřího Potůčka z výsadku Silver A s vysílačkou Libuší maminku, tatínka, babičku, dědečka, tetu a strýce. Příslušníci jeho rodiny byli součástí sokolské odbojové skupiny S 21 B, která úkryt radisty a parašutisty na Červenokostelecku organizovala. Kromě rodiny Burdychovy tak bylo 9. července 1942 na Zámečku v Pardubicích bez soudu popraveno i dalších 11 členů této skupiny. Z rodiny zůstal naživu jen Toník s bratrem Vladimírem, každý pak vyrůstal u příbuzných v jiné rodině. 

Antonín Burdych do posledního roku svého života neúnavně vyprávěl ve školách a na dalších besedách tragický příběh svých nejbližších a zasloužil se o to, abychom na temnou minulost naší země v období po atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nezapomněli. Po roce 1989 se s ním tak mohli lidé potkat na stovkách besed. 

V roce 2018 se velkou měrou podílel na shromažďování podkladů pro obsáhlou knihu Nebylo jim souzeno žít, která je věnovaná nejen tragickým osudům celé jeho rodiny, ale i dalším 160 popraveným Sokolům za druhé světové války z oblasti východních Čech. I jeho zásluhou tak nebudou tyto příběhy statečných lidí už nikdy zapomenuty. Společně s autorkami pak absolvovali desítky besed, kde právě jeho autentické vzpomínky malého chlapce patřily k těm nejvíce emotivním. 

Jak sám říkal, když měla jeho rodina sílu a odvahu ukrývat v období heydrichiády parašutistu, on musí mít sílu o těchto událostech hovořit. 

V tomto směru byl člověk naprosto výjimečný. 

Ti, kdo měli v životě štěstí se s ním potkat, nikdy nezapomenou…

Helena Rezková

starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy, vydavatelka a spoluautorka knihy Nebylo jim souzeno žít


 
Vaše komentáře

Přečteno 1478x
 
20.05.2026 - Ve dnech 28. - 29.5.2026 se bude konat výluka v úseku Hradec Králové hl.n. - Hněvčeves - (Hořice v Podkrkonoší). Všechny uvedené vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou dle výlukových jízdních řádů. Výluka se koná na požadek zhotovitele dálnice D35.
19.05.2026 - Ve dnech 2. - 5. června 2026 se budou konat výluky v úseku Nové Město nad Metují – Náchod – Starkoč – Česká Skalice. Výluka se koná na požadek zhotovitele Náchodského obchvatu.
18.05.2026 - Během tradiční akce Čisté Krkonoše, kterou každoročně organizuje Správa Krkonošský národní park, se letos podařilo sesbírat přibližně 2,5 tuny odpadu. Do úklidu hor se během pátku a soboty zapojilo zhruba 300 pracovníků Správy KRNAP, dobrovolníků i návštěvníků hor. (Zdroj: KRNAP)
27.04.2026 - Na páteční svátek 1. května začne týdenní výluka v úseku Police nad Metují - Broumov na trati 027 Starkoč - Broumov. Výlukový jízdní řád, podle kterého jezdí náhradní autobusová doprava, se dotýká i trati Trutnov hl. n. - Teplice n. M.

Kalendář akcí
13.06.2026 09:00 - 13.06.2026 13:00
Den pro rodinu SMIŘICE - Hravé dopoledne
13.06.2026 09:00 - 13.06.2026 13:00
Den pro rodinu SMIŘICE - Hravé dopoledne
20.06.2026 10:00 - 20.06.2026 18:00
Víkend elegance
26.06.2026 19:00 - 26.06.2026 23:00
Brazilský JAZZ v Pasáži